Зміст:
Маска для обличчя – один із засобів запобігання поширенню хвороб. Її також можна назвати медичною, процедурною або хірургічною. Маски для обличчя – це маски, що закривають ніс і рот, з вушними петлями, зав'язками або пов'язками на потилиці. Вони бувають різних кольорів, розмірів, виготовлені з різних матеріалів, дорослі та дитячі, стерильні й нестерильні. До початку пандемії COVID-19 мало хто замислювався про те, де, коли і як необхідно носити маску. Сьогодні ж саме маска є найбільш популярним аксесуаром, без якого не обійтися. Без неї вас не пустять у транспорт, торговий центр, подорож. Здається, уже всі звикли до неї й навіть відчувають дискомфорт, якщо її немає. Для того, щоб використання медичної маски було правильним і приносило користь, важливо знати: яким боком правильно надягати маску, скільки можна носити одну маску, де обов'язково треба бути в масці. Про це й розповімо.
Види масок
Як уже зазначено вище, маска для обличчя може бути різною. Так, наприклад, коли в продажу годі й шукати медичну маску, можна використовувати багаторазову тканинну або марлеву маску, яку можна зробити самостійно вдома.
Також читайте: Як зшити й дезінфікувати багаторазову маску для обличчя
Також популярні респіраторні маски. Респіратор може бути з клапаном і без. Бувають такі класи респіраторів: FFP1, FFP2, FFP3. Так, наприклад, найпопулярнішими респіраторними масками є з класом захисту FFP2. Вони очищають повітря під час його проходження через нетканий фільтрувальний матеріал під час вдиху. Під час видиху повітря виходить через клапан видиху (або матеріал респіратора, якщо клапана немає). Цей механізм дає змогу захищати органи дихання від дрібнодисперсних частинок, які можуть переносити вірус. Під час кашлю або чхання людини, у якої діагностовано інфекцію, виділяються великі крапельки слизу, що містять збудник.
Респіратор захищатиме людей навколо від крапель слизу, які виділяються під час кашлю та чхання хворого. Але в разі використання респіратора, який оснащено клапаном видиху, повітря, яке людина видихає, виходить через клапан і може поширюватися в навколишньому середовищі.
Як правильно надягати медичну маску?
Медичні маски для обличчя треба використовувати один раз, а потім утилізувати. Отже, перш ніж надіти маску, необхідно дотримуватися наведеного нижче алгоритму. Зверніть увагу, що залежно від виду маски, спосіб надягання може відрізнятися. Оскільки найпопулярнішими видами медичних масок є на двох петельках, то їм і приділимо більше уваги.
- Перш ніж торкатися маски, вимийте руки водою з милом або дезінфікувальним засобом для рук.
- Переконайтеся, що з обох боків маски немає явних розривів або дірок.
- Визначте, де в маски верх. Бік маски із жорстким краєм, що згинається, – це верхня частина маски, яка повинна повторювати форму вашого носа й щільно до нього прилягати. Щоб медичні маски краще облягали, зав'яжіть вушні петлі в місцях їх прикріплення до маски. Потім складіть і заправте непотрібний матеріал під краї.
- Визначте, яка сторона маски передня. Кольорова сторона маски зазвичай передня й повинна бути обернена від вас, а біла сторона торкається вашого обличчя.
- Складки на зовнішньому боці маски повинні бути вниз, а на внутрішньому – спрямовані вгору.
Нагадуємо, маска повинна закривати рот і ніс!
Яким боком потрібно носити маску: синім чи білим?
Одноразові звичні для нас маски часто виготовляють синього кольору з одного боку, а з іншого – білого. Оскільки попит на медичні маски за останніх 2 роки максимально виріс, виробники стали вигадувати, як догодити споживачеві. Так вони стали виготовляти маски різних кольорів. Що ж, тепер під кожен свій образ можна підібрати маску. Хочеш чорну, хочеш білу, хочеш щодня різного кольору веселки. Вони можуть бути як односторонніми, так і двосторонніми. Але важливо зазначити, що якщо ваша маска з одного боку біла, а з іншого, наприклад, чорна, то не надягайте чорним боком усередину. Річ у тім, що маска складається з кількох шарів, кожен із яких виконує відповідальну функцію. Кольоровий шар, який ви надягаєте назовні, має водовідштовхувальну властивість, яка захищає обличчя від потрапляння небезпечних біологічних речовин. Зворотний бік, білий, який прилягає до обличчя, має поглинальну властивість і захищає від скупчення видихуваних парів. Якщо ж ваша маска з обох боків однакового кольору, то немає різниці, яким боком надягати. Обидва боки виготовлено з однакового матеріалу, тож під час носіння такого виробу не буде дискомфорту й шкоди для здоров'я.
Як носити маску, щоб не запотівали окуляри
Буває кілька способів для зручного використання медичної маски людям, які носять окуляри для зору.
- Використовуйте серветки, ватяні диски. Додайте ще один шар масці. Саме серветка або ватяний диск вбиратиме видихувану вологу.
- Використовуйте додатковий затискач для прикріплення маски до носа. Так можна мінімізувати зазор між обличчям і маскою, а видихуване повітря не потраплятиме під окуляри. Для такого способу підійдуть як саморобні маски, так і звичні медичні.
- Обробляйте лінзи окулярів спеціальним засобом від запотівання. Засіб можна знайти в магазинах оптики або в аптеці.
- Перекрутіть петлі маски за вухами. Так повітря буде виходити збоку, а не під окулярами.
- Промити стекла в мильному розчині.
Де та коли потрібно носити маску здоровій людині
За рекомендаціями ВООЗ, а також МОЗ України медичну маску необхідно використовувати:
- у місцях скупчення людей;
- громадських місцях;
- у транспорті;
- у торгових центрах;
- на відкритому повітрі (якщо немає змоги дотримуватися дистанції 1,5 м);
- якщо ви доглядаєте за хворим;
- у разі погіршення стану здоров'я (нежить, кашель).
Пам'ятайте, що від вас залежить не тільки ваше здоров'я, але й здоров'я тих, хто вас оточує. Коротко про важливе:
- маска повинна закривати рот і ніс, її краї повинні щільно прилягати до обличчя;
- не торкайтеся зовнішнього боку маски під час її використання;
- міняйте маску кожні 2-4 години або коли вона стане вологою;
- не використовуйте одноразові маски повторно;
- знімайте маску за петельки й не торкайтеся її зовнішнього боку;
- відразу після використання викиньте маску в закритий контейнер;
- перед надяганням і після зняття маски обробляйте руки спиртовим антисептиком або мийте руки з милом.
Будьте здорові!