Як позбутися безсоння?

10.01.2022 25.03.2024
3026
Переглядів: 3026

Зміст:

Проблеми зі сном, безсоння, страшні сновидіння можуть не лише зіпсувати настрій і пустити день навперейми, але й призвести до різноманітних захворювань та зниження рівня імунітету. Безсоння – це порушення сну через яке людина відчуває труднощі із засинанням або прокидається занадто рано, а після не може заснути знову. Такий стан може бути короткочасним (гострим) або тривалим (хронічним). Гостро безсоння триває від однієї ночі до кількох тижнів. Безсоння є хронічним, коли воно трапляється не рідше трьох ночей на тиждень протягом трьох місяців і більше. 

Симптоми безсоння

У якийсь момент багато дорослих відчувають короткочасне (гостре) безсоння, яке триває кілька днів або тижнів. Зазвичай це результат стресу чи неприємної події. Але в деяких людей тривале (хронічне) безсоння триває місяць і більше. Безсоння може бути основною проблемою або може бути пов'язане з іншими захворюваннями чи прийомом певних ліків. Зверніть увагу, чи є такі симптоми, як:

  • навіть у повній тиші та темряві людина довго не може заснути;
  • людина часто прокидається протягом ночі, після чого важко знову заснути, сон здається поверхневим (здається, що не спиш);
  • після повноцінного сну здається, що зовсім не виспався і відчувається втома.

 

Часто ці симптоми порушень сну стають повторюваними й призводять до серйозних проблем зі здоров'ям.

 

Як боротися з безсонням

Види безсоння

Фахівці виокремлюють кілька основних і повторюваних типів безсоння:

  1. Гостре безсоння – найпоширеніший тип безсоння. Таке безсоння короткострокове і триває від кількох днів до місяця. Також називають "безсоння адаптації", тому що причиною можуть бути зміни навколишнього середовища або стресові події.
  2. Хронічне безсоння – якщо людина має труднощі зі сном принаймні три дні на тиждень протягом місяця. Хронічна може бути первинною чи вторинною. Первинне хронічне безсоння також називається ідіопатичним, оскільки немає конкретної видимої причини. Вторинна хронічна також називається коморбідним безсонням. Вона зустрічається частіше, ніж первинна, і виникає через будь-які супутні захворювання.
  3. Поведінкове – безсоння дитинства, що часто виникає у дітей без режиму сну. Така проблема виникає внаслідок того, що батьки не вкладають малюка в один і той же час щодня. У результаті в дитини розвивається безсоння, яке виражається кількагодинним неспанням протягом ночі.
  4. Медикаментозне – порушення сну виникає через приймання деяких типів лікарських препаратів. Часто навіть після відміни ліків проблема зі сном ще може бути. Крім ліків безсоння спричиняє надмірне споживання кофеїну та алкоголю.
  5. Пов'язане із хворобою – причиною стають ті чи інші патології, які спричиняють психічні порушення та, як наслідок, безсоння. Ступінь проблем із сном залежить від ступеня психічної патології. У такому разі насамперед лікують основне захворювання.
  6. Парадоксальне – важкий тип безсоння, людина в такому разі може абсолютно не занурюватись у сон чи спить, але дуже мало.

Хто схильний до безсоння?

Існують певні групи людей, які більше схильні до ризику розвитку безсоння в порівнянні з іншими. Фахівці вказують, що люди, які відчувають стресові ситуації або проблеми зі здоров'ям, наприклад, депресію, або ті, які відчувають фізичний дискомфорт або навіть болючі відчуття, більш схильні до ризику розвитку безсоння.

 

Люди, у яких нерегулярний графік роботи, наприклад, бортпровідники, пілоти, співробітники сфери громадського харчування, наражаються на ризик розвитку проблем зі сном, тому що нерегулярний графік сну та неспання послаблює сигнали циркадного годинника, що регулюють сон і неспання. До високого ризику схильні ті, чия робота пов'язана з частою зміною часових поясів або змінною роботою. Також страждають "неспокійні" люди, люди з генетичною схильністю також схильні до розвитку безсоння. Цікаво, що жінки вдвічі частіше страждають на безсоння, ніж чоловіки. Але особливо безсоння характерне людям похилого віку.  

 

Що робити у разі безсоння

Основні поради щодо боротьби з безсонням

Людям, які мають проблеми зі сном, фахівці дають низку порад щодо того, як заснути, якщо безсоння, і чи можна його вилікувати. Насамперед необхідно позбутися нав'язливих поганих думок, привести в норму загальний стан здоров'я, позбутися захворювань. Швидко заснути в разі безсоння допоможе свіже повітря в кімнаті. Особливо важливо підтримувати правильний рівень вологості в приміщенні. Цього можна досягти за допомогою зволожувача повітря. Створити здоровий мікроклімат у спальній кімнаті можна встановивши сольовий світильник

 

Також для забезпечення максимального комфорту під час сну можна застелити свіжу постільну білизну. Крім цього, необхідно подбати про те, щоб диван/ліжко/матрац були комфортними та підходили під індивідуальні особливості тіла користувача. За кілька годин до сну не вживати алкоголь, кофеїновмісні напої та відмовитися від куріння. Якщо хочеться випити чогось теплого, то варто заварити трав'яний фіточай. Важливо засинати в повній темряві й тиші без втручання зовнішніх подразників, таких як шум і світло.

 

Багато фахівців вказують, що світло з екранів ґаджетів негативно впливає на якість сну, тому за годину до поринання в сон необхідно відкласти смартфони та планшети. Якщо є потреба почитати щось цікаве перед сном, краще обрати книгу. 

 

Как лечить бессонница 

 

Часто пацієнтам, які страждають на безсоння, лікарі призначають прийом такої речовини як мелатонін. Гормон сну – мелатонін – використовують для усунення багатьох проблем, пов'язаних із порушенням сну. Важливо зауважити, що мелатонін не можна застосовувати як снодійне. Користь від нього можна отримати тільки якщо вироблення "гормону сну" дало збій. Мелатонін – це аналог власного гормону. Застосування препарату мелатоніну призначає лікар.

Як запобігти безсонню?

Зміни у веденні способу життя і атмосфери в спальні часто є помічниками в поліпшенні якості сну. Рекомендовано лягати спати приблизно в один і той самий час, до речі, оптимальним часом для сну вважають час із 22:00 до 23:00. Тривалість сну не повинна бути коротшою за 8 годин. Так, людина висипається, набирається сил і почувається такою, що відпочила. Намагайтеся тримати тіло в тонусі, але не займайтеся фізичними навантаженнями за 3-4 години до сну. Тіло має встигнути розслабитися, а серцево-судинна система заспокоїтися. Також можна прийняти розслаблювальну теплу ванну з додаванням аромазасобів.

 

Намагайтеся дотримуватися описаних вище порад і тоді ваш сон буде здоровим. 

Коментарі
Залиште свій коментар
Ваша електронна адреса не буде опублікована

0 800 500 128

*безкоштовні дзвінки по Україні

Графік роботи call-центру:

8:00-20:00 пн-нд