Зміст:
- Що таке грибок нігтя та яка його етіологія?
- Яких змін зазнає ніготь у разі мікозу?
- Які бувають види грибкового ураження нігтів?
- Чим небезпечний грибок нігтів?
- Як позбутися грибка на ногах?
- Профілактика мікозів
Грибок нігтів є досить поширеною проблемою в нашому суспільстві. Часто можна почути від рідних, знайомих чи друзів про тривалу боротьбу з мікотичними ураженнями за здоров’я та красу нігтьових лож. Багато хто розуміє поняття "грибок" лише як косметичну проблему, проте варто пам’ятати, що це захворювання здійснює удар і по важливих життєвих функціях організму. Щоб детально познайомити вас із серйозністю проблеми грибкової патології нігтів, ми підготували цю статтю, у якій розглянемо причини, види, діагностику, ефективне лікування та профілактику оніхомікозів. Ми розглянули найчастіші запитання пацієнтів щодо цієї проблеми: що таке грибок? Як розпочинаються грибкові ураження? Які ознаки притаманні оніхомікозам? Який вигляд має ніготь у разі ураження грибком? Як вилікувати та не допустити повторного інфікування?
Спробуємо дати вичерпні відповіді на них, які в майбутньому допоможуть швидко, ефективно та правильно позбутися неприємних симптомів.
Що таке грибок нігтя та яка його етіологія?
Грибок нігтів (оніхомікоз) – це інфекційне ураження нігтьової пластини, яке спричинене різного роду грибками – Trichophyton, Epidermophyton або Microsporum. Згаданим вище збудникам для росту та розмноження необхідний кератин, він міститься в похідних шкіри, тому вони найбільш уразливі до грибків. Мікотичні захворювання мають високий рівень заразності, вони з легкістю передаються контактно-побутовим шляхом, особливо полюбляють умови з підвищеною вологістю (наприклад, басейни, бані, сауни, аквапарки та душі загального користування).
Категорії людей, які мають підвищений ризик інфікування мікозами:
- люди старшого віку;
- ті, що страждають надмірним потовиділенням;
- люди з хронічними хворобами шкіри;
- ті, які хворіють на цукровий діабет і порушення кровообігу;
- хворі з імуносупресією;
- хто часто відвідує босоніж вологі комунальні приміщення;
- пацієнти, які вже раніше лікували інфекцію нігтя.
Варто зазначити, що на розвиток інфекції також впливає щоденний мікроклімат у вашому взутті, особливо негативне значення має носіння синтетичних шкарпеток і тісного взуття, яке не дихає. Пам’ятайте, onychomycosis полюбляє тепле та вологе середовище, тому завжди дотримуйтеся санітарно-епідемічних норм під час відвідування закладів зі схожими умовами.
Яких змін зазнає ніготь у разі мікозу?
Клінічні прояви оніхомікозу залежать від збудника та глибини процесу, розгляньмо найпоширеніші та найхарактерніші зміни:
- розвивається дисхромія – ніготь набуває білого, а згодом жовтого відтінку, з’являються смужки або плями;
- нігтьова пластина значно потовщується (як наслідок розвитку запального процесу та гіперкератозу);
- зовнішня поверхня теж зазнає змін, вони характеризуються виникненням ямок, тріщин і борозен;
- оніхолізис – відшарування нігтя від ложа;
- стоншення та ламкість нігтя;
- запальні реакції навколо нігтьового валика та прилеглої ділянки шкіри;
- поява неприємного запаху.
Які бувають види грибкового ураження нігтів?
Оніхомікоз – це поверхневий процес, що вражає лише нігтьову пластину. Розрізняють такі його види:
Нормотрофічний | можлива зміна кольору нігтя, поява смужок, окремих ділянок жовтого та білого забарвлення, немає втрати блиску та потовщення пластини |
Гіпертрофічний | ніготь стає жовтого кольору, потовщується, зазнає деформувальних змін і розшарувань, втрачає свій природний блиск |
Оніхолітичний | нігтьова пластина значно стоншується, стає ламкою, відшаровується від свого ложа |
Крім видів, розрізняють і форми поширення дерматомікозних паразитів:
- дистальна форма (№1) – локалізується на краях нігтя, згодом через мікротравми поширюється на всю нігтьову площу;
- латеральна форма (№2) – процес розпочинається з бокових флангів нігтя;
- проксимальна форма (№3) – осередок інфекції розташовується поблизу заднього шкірного валика;
- тотальна форма (№4) – охоплено всю поверхню нігтя.
Які збудники найчастіше спричиняють розвиток мікозу:
- кандиди;
- дерматофіти;
- плісняві гриби.
Чим небезпечний грибок нігтів?
Насамперед це значна косметична проблема, яка завдає дискомфорту та знижує самооцінку. Складні випадки мікозу ведуть до повного знищення нігтьової пластини, супроводжуються болем, без шансу на відновлення. У разі імуносупресивних станів у людей з обтяженим соматичним анамнезом поверхневі мікози можуть проникати у кров і внутрішні органи, провокуючи розвиток внутрішніх грибкових уражень. Найуразливішими до ускладнень є пацієнти з цукровим діабетом.
Як позбутися грибка на ногах?
Дуже важливим етапом перед початком лікування є діагностика виду грибка. Для цього необхідно звернутися до лікаря, який проведе детальний огляд і призначить потрібне у вашому випадку дослідження. Діагностика базується на огляді локального статусу та лабораторних дослідженнях, як-от мікроскопія матеріалу з пошкодженого нігтя та посів його на культуральні середовища з подальшою ідентифікацією збудника.
Запам’ятайте: грибок нігтів не зникне самостійно, якщо його не лікувати! Також лікування мікозу в домашніх умовах призводить лише до короткочасного полегшення, можливий складніший рецидив у майбутньому. Для повноцінного знешкодження грибка на ногах потрібний комплексний підхід у лікуванні та участь фахівця. Тривалість лікування може займати від 2 до 12 місяців залежно від рівня ураження нігтьової структури. Традиційно після ідентифікації збудника лікар підбирає спеціальний антимікозний препарат, це може бути як крем, спрей, мазь, так і таблетки чи ін’єкції. Протигрибкові засоби досить токсичні для організму, тому застосовувати самостійно їх категорично не рекомендуємо, винятково з дозволу лікаря. Крім цього, необхідно ретельно дотримуватися правил гігієни ніг і дезінфекції взуття.
У разі тотального втягнення нігтьової пластини та неефективності медикаментозної корекції необхідне її хірургічне видалення.
Найінноваційнішим методом лікування дерматомікозів на сьогодні є лазерний. Під дією променів повністю знешкоджуються грибки та спори, здорові тканини не зазнають негативного впливу. Лазер не має побічних дій, значно скорочує тривалість лікування та мінімізує ризик розвитку рецидивів.
Профілактика мікозів
Уникнути мікотичних проблем можна з легкістю, потрібно лише дотримуватися таких правил:
- не користуватися чужими засобами гігієни, рушниками, взуттям;
- носити своє змінне взуття під час відвідування басейнів, бань, саун, після відвідування таких місць ретельно мити ноги з милом;
- носити комфортне взуття, що дихає, і шкарпетки з натурального матеріалу;
- у разі підвищеної пітливості ніг обробляти їх спеціальними засобами;
- правильно стригти нігті, профілактувати їх вростання;
- регулярно прати та дезінфікувати взуття.